Język reklam i ogłoszeń drobnych w górnośląskiej prasie okresu międzywojennego
Main Article Content
Abstrakt
exemplified by advertisements from two Polish papers published in Upper Silesia: “Katolik”
and “Polonia”. The article contains an analysis of phonetic and orthographic phenomena
related to the local dialect, regional vocabulary, lexical archaisms, lexical and syntactic Ger-
manisms, spelling and inflection of the Polish and German proper nouns.
Downloads
Article Details
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor, zgłaszając tekst do redakcji czasopisma „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, zaświadcza, iż jest on rezultatem wyłącznie jego własnej twórczości, że treść artykułu nie była dotychczas publikowana oraz że utwór nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utworu (lub jego jakiejkolwiek części) nie zostały pominięte. Po podpisaniu umowy prawa majątkowe do opublikowanych materiałów zostają przeniesione na Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest udostępniana bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND 4.0 (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych). Na podstawie tej licencji autorzy zgadzają się, że ich prace mogą być zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do jakichkolwiek celów, za wyjątkiem celów komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze strony autora lub wydawcy. Każdy może prace te czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać oraz przetwarzać, pod warunkiem poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Publikowanych tekstów nie można wykorzystywać do tworzenia utworów zależnych (np. do tłumaczenia ich i publikowania w innym języku bez zgody wydawcy). Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative) „Studia Linguistica”nie pobiera opłat za składanie artykułów ani ich przetwarzanie.
Autor, przesyłając artykuł do redakcji „Studia Linguistica”, bezwględnie zgadza się z poniższymi punktami:
-
Oświadczam, że jestem Autorem lub Współautorem nadesłanego tekstu. Przesłany tekst nie był nigdzie publikowany, jest całkowicie oryginalny i nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utwory nie zostały pominięte.
-
Oświadczam, że nadesłany tekst nie został złożony do recenzji lub/i publikacji w innym czasopiśmie.
-
Przyjmuję do wiadomości, że Autor ponosi pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w „Studia Linguistica”.
-
Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność finansową i prawną za wszelkie roszczenia związane z utworem.
-
Potwierdzam uznanie wszystkich źródeł danych wykorzystanych i cytowanych w badaniach.
-
Potwierdzam, że artykuł został wykonany z należytą starannością zgodnie ze standardami edytorskimi „Studia Linguistica”.
Bibliografia
Kaganiec M., 1997, Tajemnice bytomskich kamienic, Bytom.
Google Scholar
Kopeć E., 1986, „My i oni” na polskim Śląsku (1918–1939), Katowice.
Google Scholar
Łoś J., 1919, Pisownia polska ustalona. Przepisy. Słowniczek, Kraków.
Google Scholar
Mielczarek-Bober A., 1992, Prasa województwa śląskiego w dwudziestoleciu międzywojennym, [w:] 200 lat prasy polskiej na Śląsku. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej w Opolu 12 i 13 grudnia 1989 r., red. J. Glensk, Opole.
Google Scholar
Piskorz-Branekova E., 2008, Polskie stroje ludowe, cz. 1, Warszawa.
Google Scholar
Ratajewski J., 1972, Wydawnictwo i czasopismo „Nowiny” w Opolu w latach 1911–1921, Warszawa.
Google Scholar
Ratajewski J., 1992, Prasa polska na Śląsku Opolskim w dwudziestoleciu międzywojennym, [w:] 200 lat prasy polskiej na Śląsku. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej w Opolu 12 i 13 grudnia 1989 r., red. J. Glensk, Opole.
Google Scholar
Ratajewski J., 1999, Prasa polska na Śląsku w XIX wieku i na początku XX wieku o sobie, [w:]
Google Scholar
Regionalna prasa polska na Górnym Śląsku w latach 1845–1996, red. J. Gołębiowska i M. Kaganiec, Katowice.
Google Scholar
Socha I., 1999, Śląskie czasopisma dla dzieci i młodzieży na Śląsku pruskim, [w:] Regionalna prasa polska na Górnym Śląsku w latach 1845–1996, red. J. Gołębiowska i M. Kaganiec, Katowice.
Google Scholar