Nazwiska kobiet w dziewiętnastowiecznych księgach metrykalnych z Pisarzowej (powiat limanowski)
Main Article Content
Abstrakt
The aim of the author is to show the methods of deriving feminine surnames from their masculine equivalents. The analysis is based on the names excerpted from the birth certificate registries from the nineteenth-century Pisarzowa village. The article takes into consideration the morphological properties of the discussed surnames as well as their spelling and variety.
Downloads
Article Details
Autor, zgłaszając tekst do redakcji czasopisma „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, zaświadcza, iż jest on rezultatem wyłącznie jego własnej twórczości, że treść artykułu nie była dotychczas publikowana oraz że utwór nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utworu (lub jego jakiejkolwiek części) nie zostały pominięte. Po podpisaniu umowy prawa majątkowe do opublikowanych materiałów zostają przeniesione na Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest udostępniana bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND 4.0 (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych). Na podstawie tej licencji autorzy zgadzają się, że ich prace mogą być zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do jakichkolwiek celów, za wyjątkiem celów komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze strony autora lub wydawcy. Każdy może prace te czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać oraz przetwarzać, pod warunkiem poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Publikowanych tekstów nie można wykorzystywać do tworzenia utworów zależnych (np. do tłumaczenia ich i publikowania w innym języku bez zgody wydawcy). Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative) „Studia Linguistica”nie pobiera opłat za składanie artykułów ani ich przetwarzanie.
Autor, przesyłając artykuł do redakcji „Studia Linguistica”, bezwględnie zgadza się z poniższymi punktami:
-
Oświadczam, że jestem Autorem lub Współautorem nadesłanego tekstu. Przesłany tekst nie był nigdzie publikowany, jest całkowicie oryginalny i nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utwory nie zostały pominięte.
-
Oświadczam, że nadesłany tekst nie został złożony do recenzji lub/i publikacji w innym czasopiśmie.
-
Przyjmuję do wiadomości, że Autor ponosi pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w „Studia Linguistica”.
-
Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność finansową i prawną za wszelkie roszczenia związane z utworem.
-
Potwierdzam uznanie wszystkich źródeł danych wykorzystanych i cytowanych w badaniach.
-
Potwierdzam, że artykuł został wykonany z należytą starannością zgodnie ze standardami edytorskimi „Studia Linguistica”.
Bibliografia
Opracowania
Google Scholar
Bystroń J., 1993, Nazwiska polskie, Warszawa.
Google Scholar
Cieślikowa A., 2006, Antroponimia Polski od XVI do końca XVII wieku, „LingVaria”, nr 1, s. 93– 101.
Google Scholar
Czopek-Kopciuch B., 2004, Nazwiska polskie w Zagłębiu Ruhry, Kraków.
Google Scholar
Gala S., 1985, Polskie nazwy osobowe z podstawowym -l-, -ł- w części sufiksalnej, Łódź.
Google Scholar
Kapecówna A., 1927, Nazwiska ludowe ze wsi Poręba Wielka powiatu limanowskiego, „Język polski”, t. 12, s. 173–178.
Google Scholar
Kosyl C., 2005, Nazwiska typu Szymani, Szewczy, „Onomastica”, t. 50, s. 277–288.
Google Scholar
Kowalik-Kaleta Z., 1998, Gramatyka onomastyczna w ujęciu kognitywnym, [w:] Najnowsze przemiany nazewnicze, red. E. Jakus-Borkowa, K. Nowik, Warszawa, s. 241–243.
Google Scholar
Kowalik-Kaleta Z., 2007, Historia nazwisk polskich na tle społecznym i obyczajowym (XII–XV wiek), t. 1, Kraków.
Google Scholar
Mączyński J., 1970, Nazwiska łodzian (XV–XIX wiek), Łódź.
Google Scholar
Myszka A., 2001, Nazwiska żon i córek w księgach metrykalnych parafii Frysztak z końca XVIII wieku, „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie”, z. 39, „Językoznawstwo”, t. 6, s. 30–45.
Google Scholar
Oronowicz E., 1995, Nazwiska żon i córek w gwarach Małopolski południowo-wschodniej (na przykładzie kilkunastu wsi), „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie”, z. 17, „Językoznawstwo”, t. 2, s. 142–145.
Google Scholar
Pawłowski E., 1955, Gwara podegrodzka wraz z próbą wyznaczenia południowo-zachodniej granicy gwar sądeckich, Wrocław.
Google Scholar
Skulina T., 1974, Funkcje przezwiska w systemie antroponimicznym, „Studia z Filologii Polskiej i Słowiańskiej”, t. 13, s. 213–234.
Google Scholar
Surma G., 1988, Formacje zależnościowe: marytonimiczne i patronimiczne w ujęciu historycznym i współczesnym (na przykładzie Opoczyńskiego), [w:] Onomastyka w dydaktyce szkolnej i społecznej. Materiały z VI Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej, red. E. Homa, Szczecin, s. 265–274.
Google Scholar
Zaręba A., 1966–1967, Formy nazwisk żon i dzieci w dialektach języka polskiego, cz. 1, „Onomastica”, t. 11, s. 320–344; cz. 2, „Onomastica”, t. 12, s. 232–275.
Google Scholar
Słowniki i encyklopedie
Google Scholar
Encyklopedia języka polskiego, 1991, red. S. Urbańczyk, Wrocław – Warszawa – Kraków.
Google Scholar
Encyklopedia językoznawstwa ogólnego, 1993, red. K. Polański, Wrocław – Warszawa – Kraków.
Google Scholar
Rymut K., 1991, Nazwiska Polaków, Wrocław.
Google Scholar
Rymut K., 1999–2001, Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, t. 1–2, Kraków.
Google Scholar
SG – Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1887, red. B.Chmielowski, F. Sulimierski, W.Walewski, t.VIII, Warszawa.
Google Scholar