Nazwiska obce i hybrydalne mieszkańców Wadowic (w latach 1786–1939)
Main Article Content
Abstrakt
since the second half of the 18 th century till the first half of the 20 th century. Appearance of
foreign surnames in Wadowice and its regions is related to ethnically foreign colonization and
contacts with the population of the neighbouring countries. For this reason, there are signs
of German (most frequent), Latin, east Slavic, Czech and Slovak, Hungarian and even some
Spanish and Italian surnames. The analyzed surnames, genetically foreign, are motivated
by common-place words (expressions), names, ethnic names and names unadopted by the
Polish language. However, hybrid surnames with a foreign base and a Polish suffix are rare.
Downloads
Article Details
Autor, zgłaszając tekst do redakcji czasopisma „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, zaświadcza, iż jest on rezultatem wyłącznie jego własnej twórczości, że treść artykułu nie była dotychczas publikowana oraz że utwór nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utworu (lub jego jakiejkolwiek części) nie zostały pominięte. Po podpisaniu umowy prawa majątkowe do opublikowanych materiałów zostają przeniesione na Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest udostępniana bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND 4.0 (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych). Na podstawie tej licencji autorzy zgadzają się, że ich prace mogą być zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do jakichkolwiek celów, za wyjątkiem celów komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze strony autora lub wydawcy. Każdy może prace te czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać oraz przetwarzać, pod warunkiem poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Publikowanych tekstów nie można wykorzystywać do tworzenia utworów zależnych (np. do tłumaczenia ich i publikowania w innym języku bez zgody wydawcy). Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative) „Studia Linguistica”nie pobiera opłat za składanie artykułów ani ich przetwarzanie.
Autor, przesyłając artykuł do redakcji „Studia Linguistica”, bezwględnie zgadza się z poniższymi punktami:
-
Oświadczam, że jestem Autorem lub Współautorem nadesłanego tekstu. Przesłany tekst nie był nigdzie publikowany, jest całkowicie oryginalny i nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utwory nie zostały pominięte.
-
Oświadczam, że nadesłany tekst nie został złożony do recenzji lub/i publikacji w innym czasopiśmie.
-
Przyjmuję do wiadomości, że Autor ponosi pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w „Studia Linguistica”.
-
Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność finansową i prawną za wszelkie roszczenia związane z utworem.
-
Potwierdzam uznanie wszystkich źródeł danych wykorzystanych i cytowanych w badaniach.
-
Potwierdzam, że artykuł został wykonany z należytą starannością zgodnie ze standardami edytorskimi „Studia Linguistica”.
Bibliografia
Bartmiński J., 1992, Nazwiska obce na tle kontaktów językowych i kulturowych, „Język a kultura”, t. 7, red. J. Maćkiewicz, J. Siatkowski, Wrocław, s. 9–13.
Google Scholar
Cieślikowa A., Malec M., 1999, Kryteria włączania nazwisk z ziem pogranicznych do opracowania antroponimii Polski XI do XVIII w., [w:] Nazewnictwo na pograniczach etnicznojęzykowych, red. Z. Abramowicz, L. Dacewicz, materiały z międzynarodowej Konferencji Onomastycznej, Białystok–Supraśl 26–27 X 1998, „Studia Slawistyczne 1”, Białystok, s. 68–73.
Google Scholar
Duden R., Kohlheim V., 2005, Familiennamen Herkunft und Bedeutung, Dudenverlag, Menheim–Leipzig–Wien–Zürich.
Google Scholar
Kopertowska D., 1999, Obce wpływy w antroponimii centralnej i północnej Małopolski, [w:] Nazewnictwo na pograniczach etniczno-językowych, red. Z. Abramowicz, L. Dacewicz, materiały z międzynarodowej Konferencji Onomastycznej, Białystok–Supraśl 26–27 X 1998, „Studia Slawistyczne 1”, Białystok, s. 142–152.
Google Scholar
Klimek Z., 1993, Mechanizmy zapożyczeń nazw osobowych pochodzenia niemieckiego w staropolszczyźnie, [w:] Wpływy obce w nazewnictwie Polski, „Acta Universitatis Lodziensis.
Google Scholar
Folia Linguistica 27”, Łódź, s. 113–121.
Google Scholar
Lubaś W., 1968, Nazwy miejscowe południowej części dawnego województwa krakowskiego, „Prace Onomastyczne”, nr 9, Wrocław.
Google Scholar
NG – Nazwy osobowe pochodzenia niemieckiego, oprac. Z. Klimek, SEMot 5, Kraków.
Google Scholar
NmPol – Nazwy miejscowe Polski. Historia, pochodzenie, zmiany, red. K. Rymut, t. I–V, Kraków 1996–2001.
Google Scholar
Nowakowski A., 1985a, Oświęcim i Zator lennem czeskim (1327–1462), „Przegląd Historyczny”, t. LXXVI, z. 3, s. 533–545.
Google Scholar
Nowakowski A., 1985b, Z dziejów miasta i parafii Wadowice. Szkic historyczno-prawny, Kraków.
Google Scholar
Rudnicka-Fira E., 2003, Nazwiska genetycznie obce w antroponimii Krakowa (od XVI do XVIII w.), [w:] Języki i tradycje Słowian, red. E. Tokarz, Katowice, s. 181–192.
Google Scholar
Rudnicka-Fira E., 2004, Antroponimia Krakowa od XVI do XVIII wieku. Proces kształtowania się nazwiska, Kraków.
Google Scholar
Rudnicka-Fira E., 2006, Elementy germańskie w średniopolskiej antroponimii Krakowa. Przenikanie kultur, [w:] Studia Philologica Slavica, red. B. Symanzik, Berlin, s. 621–633.
Google Scholar
RymNP – K. Rymut, 1999–2001, Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, t. I–II, Kraków.
Google Scholar
Rymut K., 2003a, Co to jest nazwa obca?, [w:] K. Rymut, Szkice onomastyczne i historycznojęzykowe, Kraków, s. 22–28.
Google Scholar
Rymut K., 2003b, Die Ortsnamen deutscher Herkunft in Kleinpolen (Małopolska), [w:] K. Rymut, Szkice onomastyczne i historycznojęzykowe, s. 181–191, Kraków.
Google Scholar
Safarewicz J., 1969, Łacińskie imiona osobowe na -ius w polszczyźnie, „Język Polski”, t. XLIX, s. 57–61.
Google Scholar
SEMot – Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych, 1995–2000, red. A. Cieślikowa, M. Malec, K. Rymut, t. I–VI, Kraków.
Google Scholar
SNW – Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych, 1992–1994, wyd. K. Rymut, t. I–X, Kraków.
Google Scholar
Taszycki W., 1969, Czeskie i słowackie nazwiska w Polsce, „Język Polski”, t. XLIX, s. 161–169.
Google Scholar