Antroponimia warszawian w XVII wieku
Main Article Content
Abstrakt
documents containing real estate tariffs, published in Sources to Warsaw History. The article
deals with names reflecting the name-giving fashion of those times, highlights foreign
elements indicative of the non-Polish ancestry of some burghers, as well as Slavonic names
used in the nomination of Varsovians. It also covers surname classification groups, with
particular regard to surname formation processes in the period in question. Basing on the
analysis of anthroponyms from the second half of the 17 th century and on results of her
earlier research into personal names, the author describes major transformations in the
naming of Varsovians in the 17 th century.
Downloads
Article Details
Autor, zgłaszając tekst do redakcji czasopisma „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, zaświadcza, iż jest on rezultatem wyłącznie jego własnej twórczości, że treść artykułu nie była dotychczas publikowana oraz że utwór nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utworu (lub jego jakiejkolwiek części) nie zostały pominięte. Po podpisaniu umowy prawa majątkowe do opublikowanych materiałów zostają przeniesione na Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest udostępniana bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND 4.0 (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych). Na podstawie tej licencji autorzy zgadzają się, że ich prace mogą być zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do jakichkolwiek celów, za wyjątkiem celów komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze strony autora lub wydawcy. Każdy może prace te czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać oraz przetwarzać, pod warunkiem poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Publikowanych tekstów nie można wykorzystywać do tworzenia utworów zależnych (np. do tłumaczenia ich i publikowania w innym języku bez zgody wydawcy). Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative) „Studia Linguistica”nie pobiera opłat za składanie artykułów ani ich przetwarzanie.
Autor, przesyłając artykuł do redakcji „Studia Linguistica”, bezwględnie zgadza się z poniższymi punktami:
-
Oświadczam, że jestem Autorem lub Współautorem nadesłanego tekstu. Przesłany tekst nie był nigdzie publikowany, jest całkowicie oryginalny i nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utwory nie zostały pominięte.
-
Oświadczam, że nadesłany tekst nie został złożony do recenzji lub/i publikacji w innym czasopiśmie.
-
Przyjmuję do wiadomości, że Autor ponosi pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w „Studia Linguistica”.
-
Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność finansową i prawną za wszelkie roszczenia związane z utworem.
-
Potwierdzam uznanie wszystkich źródeł danych wykorzystanych i cytowanych w badaniach.
-
Potwierdzam, że artykuł został wykonany z należytą starannością zgodnie ze standardami edytorskimi „Studia Linguistica”.
Bibliografia
Dubisz S., 1985, O „nobilitacji” nazwisk mieszczańskich na Mazowszu w XVII i XVIII w., „Prace Filologiczne”, XXXII, s. 97–107.
Google Scholar
Gala S., 1985, Polskie nazwy osobowe z podstawowym -l-/-ł- w części sufiksalnej, Łódź.
Google Scholar
Malec M., 1982, Staropolskie skrócone nazwy osobowe od imion dwuczłonowych, Wrocław.
Google Scholar
Malec M., 1994, Imiona chrześcijańskie w średniowiecznej Polsce, Kraków.
Google Scholar
Rymut K., 1999–2001, Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, t. I–II, Kraków.
Google Scholar
Smoczyński P., 1968, Polskie nazwiska patronimiczne (na tle innych typów i języków), „Z polskich studiów slawistycznych3”,Warszawa, s. 245–256.
Google Scholar
Szulowska W., 2004, Dawna antroponimia mazowsza (XV–XVII w.), Olsztyn.
Google Scholar
Szulowska W., 2006, Pochodzenie i sposób identyfikacji mieszczan Warszawy w XVI w., [w:]Onimizacja i apelatywizacja, red. Z. Abramowicz i E. Bogdanowicz, Białystok, s. 613–619.
Google Scholar
Walczak B., 1966, O Zagórskim i zagórskim (glosa onomastyczno-leksykalna), [w:] W przyjacielskim kręgu. prace ofiarowane Profesorowi Zygmuntowi Zagórskiemu w 70. rocznicę urodzin, red. S. Mikołajczak i A. Sieradzki, Poznań, s. 17–24.
Google Scholar
Wielka encyklopedia powszechna, 1969, t. XII, Warszawa.
Google Scholar
Źródła do dziejów Warszawy. Rejestry podatkowe i taryfy nieruchomości 1510–1770, 1963, Warszawa.
Google Scholar