Miasto Lida w historii i twórczości Aleksandra Jurewicza
Main Article Content
Abstrakt
The article is based on novels by Aleksander Jurewicz that are a source of information about old times and the everyday life of the Poles living in Lida as well as their culture and language. With regard to the peculiarities of the Polish language used by the inhabitants of Lida, the author presents her remarks on the phonetics, inflection, syntax, and vocabulary.
Downloads
Article Details
Autor, zgłaszając tekst do redakcji czasopisma „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, zaświadcza, iż jest on rezultatem wyłącznie jego własnej twórczości, że treść artykułu nie była dotychczas publikowana oraz że utwór nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utworu (lub jego jakiejkolwiek części) nie zostały pominięte. Po podpisaniu umowy prawa majątkowe do opublikowanych materiałów zostają przeniesione na Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest udostępniana bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND 4.0 (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych). Na podstawie tej licencji autorzy zgadzają się, że ich prace mogą być zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do jakichkolwiek celów, za wyjątkiem celów komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze strony autora lub wydawcy. Każdy może prace te czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać oraz przetwarzać, pod warunkiem poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Publikowanych tekstów nie można wykorzystywać do tworzenia utworów zależnych (np. do tłumaczenia ich i publikowania w innym języku bez zgody wydawcy). Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative) „Studia Linguistica”nie pobiera opłat za składanie artykułów ani ich przetwarzanie.
Autor, przesyłając artykuł do redakcji „Studia Linguistica”, bezwględnie zgadza się z poniższymi punktami:
-
Oświadczam, że jestem Autorem lub Współautorem nadesłanego tekstu. Przesłany tekst nie był nigdzie publikowany, jest całkowicie oryginalny i nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utwory nie zostały pominięte.
-
Oświadczam, że nadesłany tekst nie został złożony do recenzji lub/i publikacji w innym czasopiśmie.
-
Przyjmuję do wiadomości, że Autor ponosi pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w „Studia Linguistica”.
-
Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność finansową i prawną za wszelkie roszczenia związane z utworem.
-
Potwierdzam uznanie wszystkich źródeł danych wykorzystanych i cytowanych w badaniach.
-
Potwierdzam, że artykuł został wykonany z należytą starannością zgodnie ze standardami edytorskimi „Studia Linguistica”.
Bibliografia
Adamiec M., 1991, Przesiedleńcza opowieść, „Twórczość”, nr 2.
Google Scholar
Akta unji Polski z Litwą 1385–1791, 1932, Kraków.
Google Scholar
Całe moje pisanie jest w dzienniku. Z Aleksandrem Jurewiczem rozmawia Tomasz Majdosz, 2005, „Fraza”, nr 4.
Google Scholar
Czapliński P., Śliwiński P., 1999, Literatura polska 1976–2000, Kraków.
Google Scholar
Galus H., 2007, Ruch regionalny na Pomorzu, Gdańsk.
Google Scholar
Hlebowicz A., 2004, Wielkie Księstwo Pana Boga i okolice, Pelplin.
Google Scholar
Jeziorska-Hładyj J., 2006, , „Ja” dawne, „ja” obecne. O powrotach do własnej prehistorii w prozie Aleksandra Jurewicza, „Tekstualia”, nr 2 (5).
Google Scholar
Jurewicz A., 1990, Lida, Białystok.
Google Scholar
Jurewicz A., 1995, Pan Bóg nie słyszy głuchych, Gdańsk.
Google Scholar
Jurewicz A., 2002, Prawdziwa ballada o miłości, Kraków.
Google Scholar
Jurewicz A., 2008, Dzień przed końcem świata, Kraków.
Google Scholar
Kodeks dyplomatyczny Katedry i Diecezji Wileńskiej, t. 1: 1387–1507, 1948, Kraków.
Google Scholar
Konczewska K., 2010, Język polskich mieszkańców miasta Lidy na Grodzieńszczyźnie, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracovienis”, „Studia Linguistica”, t. V.
Google Scholar
Konczewska K., 2011, Polski język religijny w Grodnie, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracovienis”, „Studia Linguistica”, t. VI.
Google Scholar
Kowerko M., Duda M., 2008, Jak żyć tak, żeby człowiek nie żałował odejść, to jest najtrudniejsze. Z Aleksandrem Jurewiczem rozmawiają Marta Kowerko i Maciej Duda, http://kultura.
Google Scholar
wp.pl/title,Jak-zyc-tak-zeby-czlowiek-nie-zalowal-odejsc-to-jest-najtrudniejsze,wid,10 205158,wiadomosc.html (dostęp: 18.02.2013).
Google Scholar
Miłosz C., 1992, Szukanie Ojczyzny, Kraków.
Google Scholar
Narbutt M.B., 1936, Pamiętniki, „Ziemia Lidzka”, nr 5.
Google Scholar
Olesiewicz M., 1996, Lida Aleksandra Jurewicza jako opowieść o wyobcowaniu i budowaniu, [w:] Wilno i Kresy Północno-Wschodnie. Materiały II Międzynarodowej Konferencji w Białymstoku 14–17 IX 1994 r. w czterech tomach, red. E. Feliksiak, A. Kisielewska, Białystok.
Google Scholar
Sawaniewska-Mochowa Z., 2009, Elementy kresowe w języku prozy Aleksandra Jurewicza, [w:] W kręgu języka. Materiały konferencji „Słowotwórstwo – słownictwo – polszczyzna kresowa” poświęconej pamięci Profesor Zofii Kurzowej. Kraków 16−17 maja 2008 r., red. M. Skarżyński, M. Szpiczakowska, Kraków (Biblioteka Lingvariów, t. 2).
Google Scholar
Stryjkowski M., 1575/1978, O początkach narodu litewskiego, Warszawa.
Google Scholar
Uliasz S., 2001, Wokół Lidy Aleksandra Jurewicza, [w:] O literaturze Kresów i pograniczach kultur. Rozprawy i szkice, Rzeszów.
Google Scholar
Zielińska A., 2009, O polszczyźnie szlachty grodzieńskiej, [w:] Polszczyzna za granicą jako język mniejszości i języki mniejszościowe w Polsce, red. E. Dzięgiel, A. Zielińska, t. 1, Warszawa.
Google Scholar