Jak się moja wieś „urbanizowała”
Main Article Content
Abstrakt
of the town - earlier a village - Mszana Dolna when it received the municipal charter. The
process of renaming the town’s streets is described in detail.
Downloads
Article Details
Autor, zgłaszając tekst do redakcji czasopisma „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, zaświadcza, iż jest on rezultatem wyłącznie jego własnej twórczości, że treść artykułu nie była dotychczas publikowana oraz że utwór nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utworu (lub jego jakiejkolwiek części) nie zostały pominięte. Po podpisaniu umowy prawa majątkowe do opublikowanych materiałów zostają przeniesione na Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest udostępniana bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND 4.0 (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych). Na podstawie tej licencji autorzy zgadzają się, że ich prace mogą być zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do jakichkolwiek celów, za wyjątkiem celów komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze strony autora lub wydawcy. Każdy może prace te czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać oraz przetwarzać, pod warunkiem poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Publikowanych tekstów nie można wykorzystywać do tworzenia utworów zależnych (np. do tłumaczenia ich i publikowania w innym języku bez zgody wydawcy). Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative) „Studia Linguistica”nie pobiera opłat za składanie artykułów ani ich przetwarzanie.
Autor, przesyłając artykuł do redakcji „Studia Linguistica”, bezwględnie zgadza się z poniższymi punktami:
-
Oświadczam, że jestem Autorem lub Współautorem nadesłanego tekstu. Przesłany tekst nie był nigdzie publikowany, jest całkowicie oryginalny i nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utwory nie zostały pominięte.
-
Oświadczam, że nadesłany tekst nie został złożony do recenzji lub/i publikacji w innym czasopiśmie.
-
Przyjmuję do wiadomości, że Autor ponosi pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w „Studia Linguistica”.
-
Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność finansową i prawną za wszelkie roszczenia związane z utworem.
-
Potwierdzam uznanie wszystkich źródeł danych wykorzystanych i cytowanych w badaniach.
-
Potwierdzam, że artykuł został wykonany z należytą starannością zgodnie ze standardami edytorskimi „Studia Linguistica”.
Bibliografia
Bubak J., 1989, Nadawanie nazw miejskich w Polsce. Stan obecny i postulaty, [w:] Nazewnictwo miejskie, red. S. Urbańczyk, Warszawa–Kraków, s. 179–195.
Google Scholar
Dobrowolski K., 1931, Dzieje wsi Niedźwiedzia w powiecie limanowskim do schyłku dawnej Rzeczypospolitej, odbitka ze Studiów z historii społecznej i gospodarczej, poświęconych prof. F. Bujakowi, Lwów.
Google Scholar
Dokumenty sądu ziemskiego krakowskiego 1302–1453, 1971, oprac. Z. Perzanowski, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk.
Google Scholar
Handke K., 1998, Nazewnictwo miejskie, [w:] Polskie nazwy własne. Encyklopedia, Warszawa– Kraków-Gdańsk.
Google Scholar
Kiryk F., 1980, Lokacje miejskie nieudane, translacje miast i miasta zanikłe w Małopolsce do polowy XVII stulecia, „Kwartalnik Kultury Materialnej”, R. 28, nr 3, s. 373–384.
Google Scholar
Kobylińska J., 1983, Włostówka, Łostówka i inne potomstwo Włosta, ,,Onomastica”, XXVIII, s. 51–71.
Google Scholar
Kobylińska J., 1984, O nazwie miejscowej Słomka, [w:] Dialektologia, onomastyka, stylistyka.
Google Scholar
Materiały z sesji naukowej w 80-lecie urodzin prof. dra Eugeniusza Pawłowskiego, Kraków, s. 65–73.
Google Scholar
Kodeks Dyplomatyczny Małopolski, 1876, t. I, wyd. F. Piekosiński, Kraków.
Google Scholar
Krzyżanowski S., 1904, Przywileje szczyrzyckie, „Kwartalnik Historyczny”, XVIII, Kraków, s. 193–209.
Google Scholar
Księga dochodów beneficjów diecezji krakowskiej z roku 1529 (tzw. liber retaxationum), 1968, wyd. Z. Leszczyńska-Skrętowa, Wrocław.
Google Scholar
Księgi gromadzkie wsi Kasina Wielka, 1921, [w:] Starodawne prawa polskiego pomniki, t. XI, oprac. B. Ulanowski, Kraków, s. 275–427.
Google Scholar
Małopolski słownik biograficzny uczestników działań niepodległościowych 1939–1956, 2008, t. 13, Kraków (zawiera 30 biogramów osób z Mszany Dolnej – oprac. J. Kobylińska).
Google Scholar
Rafacz J., 1935, Dzieje i ustrój Podhala nowotarskiego za czasów dawnej Rzeczypospolitej, Warszawa.
Google Scholar
Rzetelska-Feleszko E., 1988, Stosunki derywacji pomiędzy nazwami rzek a nazwami leżących nad nimi osad, „Rozprawy Komisji Językowej”, t. XXXIV, Warszawa, s. 213–220.
Google Scholar
„Wizytacja Radziwiłłowska z r. 1596”, rkp. sygn. AUcap 5.
Google Scholar
„Wizytacja z r. 1618”, sygn. AUCap 7; AUCap 13; AUCap 40; AUCap 47.
Google Scholar
Zakrzewski S., 1902, Najdawniejsze dzieje klasztoru cystersów w Szczyrzycu, „Rozpr. Wydz. Hist.–Filozof. AU”, t. 71, Kraków, s. 10–25 i 58–73.
Google Scholar