Samotność w wielkim mieście. Językowy obraz kobiety porzuconej (na podstawie listów małżeńskich Zofii do Józefa Ignacego Kraszewskiego)
Main Article Content
Abstrakt
specificity of a letter. The author, through the analysis of grammatical categories, semantic
and pragmatic forms of expression and sentence constructions used by Kraszewska, attempts
to reconstruct the linguistic picture of a lonely woman living in the reality of 19th century
Warsaw.
Downloads
Article Details
Autor, zgłaszając tekst do redakcji czasopisma „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, zaświadcza, iż jest on rezultatem wyłącznie jego własnej twórczości, że treść artykułu nie była dotychczas publikowana oraz że utwór nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utworu (lub jego jakiejkolwiek części) nie zostały pominięte. Po podpisaniu umowy prawa majątkowe do opublikowanych materiałów zostają przeniesione na Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest udostępniana bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND 4.0 (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych). Na podstawie tej licencji autorzy zgadzają się, że ich prace mogą być zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do jakichkolwiek celów, za wyjątkiem celów komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze strony autora lub wydawcy. Każdy może prace te czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać oraz przetwarzać, pod warunkiem poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Publikowanych tekstów nie można wykorzystywać do tworzenia utworów zależnych (np. do tłumaczenia ich i publikowania w innym języku bez zgody wydawcy). Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative) „Studia Linguistica”nie pobiera opłat za składanie artykułów ani ich przetwarzanie.
Autor, przesyłając artykuł do redakcji „Studia Linguistica”, bezwględnie zgadza się z poniższymi punktami:
-
Oświadczam, że jestem Autorem lub Współautorem nadesłanego tekstu. Przesłany tekst nie był nigdzie publikowany, jest całkowicie oryginalny i nie narusza w żadnym stopniu praw autorskich ani praw pokrewnych innych osób, jak również innych praw osób trzecich, a także, że niczyje prawa do utwory nie zostały pominięte.
-
Oświadczam, że nadesłany tekst nie został złożony do recenzji lub/i publikacji w innym czasopiśmie.
-
Przyjmuję do wiadomości, że Autor ponosi pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w „Studia Linguistica”.
-
Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność finansową i prawną za wszelkie roszczenia związane z utworem.
-
Potwierdzam uznanie wszystkich źródeł danych wykorzystanych i cytowanych w badaniach.
-
Potwierdzam, że artykuł został wykonany z należytą starannością zgodnie ze standardami edytorskimi „Studia Linguistica”.
Bibliografia
Anusiewicz J., 1995, Lingwistyka kulturowa. Zarys problematyki, Wrocław.
Google Scholar
Budrewicz T., 2000, Intytulacje i submisje w listach pisanych do Józefa Ignacego Kraszewskiego, [w:] Sztuka pisania. O liście polskim w wieku XIX, red. J. Sztachelska i Dąbrowicz E., Białystok, s. 193–209. Samotność w wielkim mieście. Językowy obraz kobiety porzuconej... [221]
Google Scholar
Bartmiński J., 2007, O pojęciu językowego obrazu świata, [w:] Językowe podstawy obrazu świata, Lublin, s. 11–21.
Google Scholar
Grabias S., 1981, O ekspresywności języka. Ekspresja a słowotwórstwo, Lublin.
Google Scholar
Gramatyka współczesnego języka polskiego. Składnia – Morfologia – Fonologia, 1984, red. S. Urbańczyk; Morfologia, red. R. Grzegorczyk, R. Laskowski i H. Wróbel, Warszawa.
Google Scholar
Grzegorczykowa R., 1999, Pojęcia językowego obrazu świata, [w:] Językowy obraz świata, red. J. Bartmiński, Lublin.
Google Scholar
Grzegorczykowa R., Szymanek B., 1993, Kategorie słowotwórcze w perspektywie kognitywnej, [w:] Encyklopedia kultury polskiej XX wieku, red. J. Bartmiński, t. 2: Współczesny język polski, Wrocław, s. 459–474.
Google Scholar
Językowy obraz świata, 1999, red. J. Bartmiński, Lublin.
Google Scholar
Kleszczowa K., 1998, Staropolskie kategorie słowotwórcze i ich perspektywiczna ewolucja. Rzeczowniki, Katowice.
Google Scholar
Kochanowska E., 1989, Żony sławnych mężów, Gdańsk.
Google Scholar
Kuklo C., 1998, Kobieta samotna w społeczeństwie miejskim u schyłku Rzeczypospolitej szlacheckiej. Studium demograficzno-społeczne, Białystok.
Google Scholar
Maćkiewicz J., 1999, Kategoryzacja a językowy obraz świata, [w:] Językowy obraz świata, red. J. Bartmiński, Lublin.
Google Scholar
Mosiołek K., 1992, Stereotypy psa w języku polskim, „Poradnik Językowy”, s. 301–304.
Google Scholar
Nietyksza M., 1971, Ludność Warszawy na przełomie XIX i XX wieku, Warszawa.
Google Scholar
Pajdzińska A., 1999, Jak mówimy o uczuciach? Poprzez analizę frazeologizmów do językowego obrazu świata, [w:] Językowy obraz świata, red. J. Bartmiński, Lublin.
Google Scholar
Peisert M., 1992, Nazwy narodowości i ras we współczesnej polszczyźnie potocznej, „Język a kultura”, t. 5: Potoczność w języku i kulturze, red. J. Anusiewicz i F. Nieckula, Wrocław, 209–223.
Google Scholar
Olma M., 2008, Listy Zofii Kraszewskiej (żony) do Józefa Ignacego Kraszewskiego. Perspektywy badawcze, „Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis. Folia 51. Studia Linguistica III”, red. T. Szymański, E. Stachurski, S. Koziara, Kraków.
Google Scholar
Słowotwórstwo języka doby staropolskiej. Przegląd formacji rzeczownikowych, 1996, red. K. Kleszczowa, Katowice.
Google Scholar
Społeczeństwo w dobie przemian: wiek XIX i XX, 2003, red. M. Nietyksza et al., Warszawa.
Google Scholar
Tokarski R., 1993, Słownictwo jako interpretacja świata, [w:] Encyklopedia kultury polskiej XX wieku, red. J. Bartmiński, t. 2: Współczesny język polski, Wrocław, s. 335–362.
Google Scholar
Waszakowa K., 1991, O wartościowaniu w słowotwórstwie, „Poradnik Językowy”, s. 182–187.
Google Scholar